Tačiau tai nesutrukdė M. De Jongui atsidėti tik rašymui. 1939 m. jis išleido knygą „Dirko šuo Belas“ (angl. Dirk’s Dog, Bello) ir netrukus rašymas vaikams tapo pagrindiniu ir labai sėkmingu užsiėmimu – nuo 1938 iki 1986 m. M. De Jongas parašė net 27-ias knygas, daugelis jų išverstos į kitas kalbas. Tiesa, kūrybą pertraukė Antrasis pasaulinis karas: vyras įstojo į JAV armijos oro pajėgų korpusą ir tapo karo istoriku, žurnalistu Kinijoje. Laimei, išgyvenęs šį tamsų laikotarpį, pokariu vėl grįžo prie rašymo vaikams. Sudėtinga karo patirtis atsispindėjo jo apysakoje „Šešiasdešimties tėvų namas“ (angl. The House of Sixty Fathers, 1956), kurioje vaizduojamas berniukas, ieškantis kare dingusių tėvų (knyga paremta tikra autoriaus pažintimi su kinų berniuku). Tačiau tai vienintelė tokios tematikos knyga, visi kiti autoriaus kūriniai – apie gamtą ir gyvūnus.

Kad autorius ne tik produktyvus, bet ir talentingas bei pripažintas, galima įsitikinti apžvelgus ir jo gautų premijų sąrašą. Pradėkime nuo svarbiausios: 1962 m. De Jongas gavo H. Ch. Anderseno premiją ir buvo pirmasis ja apdovanotas amerikiečių rašytojas. Garbingam Niuberio medalio apdovanojimui jis buvo nominuotas net penkis kartus. Šį prestižinį apdovanojimą autoriui 1955 m. pelnė knyga „Gandralizdis ant stogo“. Du kartus už savo kūrybą M. De Jongas apdovanotas Vokietijoje. Už knygą „Šešiasdešimties tėvų namai“ pelnė Josette Frank apdovanojimą. 1962 m. autoriui buvo įteikta JAV nacionalinė knygų premija už kūrinį „Kelionė iš Pipirmėtės gatvės“ (angl. Journey from Peppermint Street), kuriame pasakojama apie septynmečio olandų kilmės berniuko klajones, todėl manoma, kad šioje knygoje yra nemažai autobiografinių detalių.

Deja, angliškai neskaitančiam Lietuvos skaitytojui būtų sudėtinga įvertinti šių apdovanojimų pagrįstumą ar meninę knygų vertę, nes lietuvių kalba tėra išleista viena knyga  – „Gandralizdis ant stogo“ (pirmą kartą pasirodė 1988 m., pakartotinai išleista 1999 m.). Talentą, plėtojamas temas, meilę gamtai – visus dalykus, už kuriuos autorius buvo ne kartą apdovanotas, galime bandyti įžvelgti tik šioje vienoje knygoje aprašomuose šešių vaikų, bandančių į savo kaimelį prisivilioti gandrus, nuotykiuose.

  

 

365
Rekvizitai
skaidres2.jpg