bibliotekos laikas

skaitymo nauda

01
02
01
02

Rubrika: Knygų lentyna

Kartais diena gali virsti begalybe. Taip nutiko dvylikametei Felicijai, kurios viena gyvenimo diena buvo beprotiška.

Annos Woltz knygoje „Gipsas“ visas veiksmas vyksta ligoninėje. Taip, tai nelabai jauki vieta, kurioje, regis, sustoja laikas, kol sulauki pagalbos. Tačiau vėliau ima aiškėti, jog ligoninėje ypatingai kunkuliuoja gyvenimas. Čia galima įsimylėti, netikėtai susidraugauti, prisijaukinti baimę ar suklijuoti sudužusį gyvenimą. Šioje vietoje gydomos ne vien išorinės žaizdos, čia gyja ir seni skauduliai.

Sutrikusi ir nerimastinga Felicija į ligoninę atlydi susižalojusią sesę, tačiau net ir čia besipykstantys tėvai tik dar labiau verčia paauglę jaustis vienišą. Tad ji leidžiasi klajoti po ligoninės koridorius, kuriuose sutinka Adamą ir Primulą. Ši keista trijulė patiria ne vieną nuotykį, o užsimezgusi draugystė padeda išspręsti iškilusius sunkumus.

„Gipsas“ lengvai įtraukia, mat knygoje gausu nuotykių, įtampos, o veikėjų charakteriai įdomūs, nestokojantys iškalbos, humoro jausmo bei drąsos.

  1. P. S. Už 2015 m. išleistą romaną „Gipsas" rašytojai buvo paskirtas auksinis grifelis – apdovanojimas už geriausią metų knygą vaikams nyderlandų kalba.

 

IMG 20200917 143539

Skaitymo iššūkis

Rožyno progimnazijos biblioteka skelbia skaitymo iššūkį „Skaitau su lape“, kuriame kviečiame dalyvauti pradinių klasių mokinius. Kiekvienas priimantis iššūkį mokinys gauna kortelę, kurioje renka antspaudukus už perskaitytas knygas ir taip keliauja su lape finišo link. O kad kelionė neprailgtų, pakeliui atkakliųjų skaitytojų laukia saldi staigmena. Kas įveiks skaitymo iššūkį, tas bus apdovanotas super lapišku prizu. Visiems linkiu sėkmės.

01
02
03

1913 m. rugsėjo 13 d. gimė vaikų rašytojas Roald Dahl

Roaldas Dahlas (1916 09 13–1990 11 23) – norvegų kilmės anglų vaikų rašytojas. Nors šio šmaikščiojo rašytojo su mumis nebėra, kiekvienas gali džiaugtis jo gausiu kūrybos palikimu, kurio nemaža dalis išversta į lietuvių kalbą.

Siūlome perskaityti 10 R. Dahlo citatų, pasiskolintų iš jo knygų bei pasisakymų.

  • „Visai nesvarbu, kas esi ir kaip atrodai, jei kas nors tave myli“.
  • „Mano aistra – padėti vaikams tapti skaitytojais, padėti prisijaukinti knygą, kad ji nebaugintų. Knygos neturi gąsdinti, jos turi būti linksmos, jaudinančios ir nuostabios“.
  • „Tie, kurie netiki magija, niekada jos ir neišvys“.

tapyba_1
tapyba_2
tapyba_3
tapyba_4
tapyba_5

Tapybos paroda

Atverdama duris naujiems mokslo metams, Rožyno progimnazijos biblioteka kviečia aplankyti tapytojos Ilonos Mažeikaitės-Žvinakienės tapybos darbų parodą.

I. Žvinakienės kūryboje prasiveržia moteriškasis, jausmingas, romantiškas pradas. Darbuose vyrauja dekoratyvūs augmenijos, gėlių motyvai, lyriškos gamtos nuotaikos.

 „Gamta, pasaulėjauta, kosmosas, Kūrėjas, visi pasauliai telpa manyje, Tavyje“, – sako dailininkė. Kurdama dailininkė ieško savyje grynumo, tikrumo, siekia išjausti kiekvieną akimirką ir iš visos širdies lieti tikras emocijas. Nuo vaikystės ypač žavisi Gamta, paveiksluose stengiasi perteikti spalvų niuansus, šviesos skambesį.

IMG_20200831_130333
IMG_20200831_201505
IMG_20200831_201635
IMG_20200831_201756
IMG_20200831_201911
IMG_20200901_160852

Naujos knygos

Rožyno progimnazijos biblioteka naujus mokslo metus pradeda su dideliu glėbiu naujų knygų. Kiekviena knyga pasakoja savo nepakartojamą ir įdomią istoriją, kuri gali pasirodyti juokinga, netikėta, graudi ar įkvepianti. Kad ir koks pasakojimas būtų, jis, manau, nepaliks tavęs abejingo. Mažuosius skaitytojus įtrauks spalvų ir nuotaikingų paveikslėlių pasaulis, vyresnėlių laukia beprotiški nuotykiai ir tikros draugystės išbandymai. O paaugliams skirtos knygos kalbės apie sudėtingus tėvų ir vaikų santykius, apie keistą suaugusiųjų pasaulį, kuriame ne visada viskas baigiasi gerai.

Tad kviečiu pasinerti į nuotykius su knyga.

 

01

Naujos knygos

Rožyno progimnazijos biblioteka sulaukė naujų knygų, kurios skirtos didesniems skaitytojams. Knygos puslapiai kvies pasinerti į vasaros nuotykius, susirasti naujų draugų, o gal ir meilę.

Smila, metams atvykusi mokytis į Sietlą, nesitikėjo, kad jos viešnagė prasidės nuo stovyklos prie vandenyno ir banglenčių, kuriomis čiuožti iki šiol neteko. Nesitikėjo ir to, kad nauji draugai bus tokie arogantiški, o vietiniai La Pušo indėnai visai nesidžiaugs baltaisiais atvykėliais. O labiausiai nesitikėjo, kad nauji jausmai ją užplūs smarkiau nei didžiausia Ramiojo vandenyno banga. (Knyga „Indigo vasara“)

Trylikamečio Tomeko gyvenimas apsiverčia, kai į krautuvėlę įeina pro šalį keliaujanti Hana. Mergaitė ieško stebuklingos upės, kuri pagydytų jos brangiausią turtą – gyvūnėlį. Tačiau kažkam ir ji tampa brangiausiu turtu. (Knyga „Upė, tekanti atgal“)

knygos_apie_partizanus_1
knygos_apie_partizanus_2
knygos_apie_partizanus_3
knygos_apie_partizanus_4

Dovana su skaudžia istorija

Rožyno progimnazijos biblioteka sulaukė  netikėtos dovanos – buvusio kario savanorio Jono Svilainio (g. 1920 m.) dovanojamų knygų apie partizanus. Knygas atnešė jo dukra, mūsų mokyklos darbuotoja, Virginija, kuri, kaip ir jos tėtis, dega noru, kad skaudi istorija išliktų gyva, kad kova už Tėvynę ir nekaltų žmonių mirtys dėl jos nenugultų į užmarštį.

Šiais metais Jonas Svilainis atšventė 100 metų jubiliejų, o jo šviesi atmintis dar gerai mena praeities įvykius. Pasivadinęs Liūto slapyvardžiu jis trejus metus partizanavo Anykščių, Molėtų, Ukmergės rajonų miškuose. Tačiau 1947 m. ilgai persekiojamas Jono brolis galiausiai išdavė enkavėdistams partizanų bunkerį, kuriame karinės operacijos metu slėpėsi 6 partizanai ir ryšininkai.  Iš visų partizanų tik Jonas Svilainis liko gyvas (tokia buvo išdavystės sąlyga), kuris vėliau buvo nuteistas 25 metams laisvės atėmimo. Jį ištrėmė į Sibiro platybėse esantį Vorkutos miestą , ten vyras dirbo anglies šachtoje. Po 10 tremties metų grįžo į Lietuvą, netrukus vedė ir susilaukė 2 vaikų. Visą gyvenimą buvo doras ir sąžiningas žmogus, o su Dievo pagalba sulaukė tokio gražaus amžiaus.

2010 m. Lietuvos Respublikos Prezidento dekretu buvo apdovanotas Vyčio Kryžiaus ordinu.

Panašių istorijų galima rasti ir knygose, kurios laukia jūsų Rožyno progimnazijos bibliotekoje.

Daugiau galima sužinoti:

Laidoje „Partizanų keliais“  Jonas pasakoja, kaip buvo šturmuojami partizanų bunkeriai.

https://tv.lrytas.lt/zinios/gyvenimo-budas/2017/08/26/news/is-liudininko-lupu-kaip-buvo-sturmuojami-partizanu-bunkeriai-2318153/

 

Zemyn 2020

Rubrika: Knygų lentyna

Pristatau Christian Hill knygą paaugliams „Žemyn“, kuri primins, kad visuomet egzistuoja dar viena galimybė.

Penkiolikmečio Rasto gyvenimas išties niūrus ir nieko gero nežadantis. Savo dienas jis leidžia su draugų šutve, jo tėvo dažnai nebūna namuose, o mama nuolat apsvaigusi nuo kvaišalų. Tik netikėta pažintis su senuku Karteriu pakreipia jo gyvenimą kita linkme. Dirbdamas pas senuką Karterį, jaunuolis ne tik mokosi amato, bet ir savotiškai bėga nuo slogios realybės, kuri tokia tamsi, kad, regis, tuoj sutraiškys. Rašytojui puikiai pavyko perteikti asocialų šeimos gyvenimą bei Rasto norą gyventi normaliai. Tačiau kartą Rasto mama patenka į bėdą ir panikos apimtas vaikinas bando apiplėšti degalinę, pasinaudodamas šutvės ginklu…

Neskubėkime smerkti žmonių, nes kiekvienas, net menkiausias, gali atsitiesti, kai jam suteikiama dar viena galimybė. Puiki knyga apie žmogiškumą bei drąsą keisti savo gyvenimą. O kartais pokyčių kaina būna labai didelė

P. S. Šioje knygoje įpinama ir tikra istorija. 1971 metais vyriškis išsigalvotu D. B. Kuperio vardu užgrobė vienos Amerikos oro linijų bendrovės lėktuvą ir paprašė atgabenti du šimtus tūkstančių dolerių bei parašiutą. Tai vienintelis neatskleistas nusikaltimas Amerikos aviacijos istorijoje.

01
02
03
04
05
06
07

Paskelbti ir apdovanoti geriausių 2019 m.

vaikų ir paauglių knygų kūrėjai

Gegužės 31 d., Tarptautinės vaikų gynimo dienos išvakarėse, apdovanojimų ceremonijos metu paskelbti geriausi 2019 m. vaikų literatūros kūrėjai. Ceremoniją buvo galima gyvai stebėti naujienų portale www.15min.lt.

Prano Mašioto premija už geriausią metų knygą vaikams ir paaugliams

Selemonui Paltanavičiui už knygą vaikams „Sniego žmogelių žiema“

Premija už geriausią paveikslėlių knygą vaikams

Ievai Babilaitei už betekstę knygą „(Ne)vienas“

Apdovanojimai

Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje gegužės 31 d. 19 val. bus įteikti IBBY Lietuvos skyriaus Geriausių 2019 m. knygų vaikams ir paaugliams apdovanojimai. Dėl karantino apribojimų renginys bus uždaras, tad visi kviečiami žiūrėti apdovanojimų tiesioginę transliaciją portale 15min.lt.

Šiais metais IBBY Lietuvos skyrius teiks apdovanojimus aštuoniose kategorijose – už geriausią metų knygą vaikams ir paaugliams, geriausią paveikslėlių knygą vaikams, gražiausią metų knygą, reikšmingiausius ir meniškiausius metų vertimus vaikams ir paaugliams, geriausią pažintinę metų knygą, reikšmingiausią metų debiutą bei už metų vaikų literatūros tyrinėjimus, sklaidą ar skaitymo skatinimo veiklą.

Apdovanojimai

Su nominantais premijoms gauti galite susipažinti čia: https://www.ibbylietuva.lt/naujienos/skelbiami-geriausiu-2019-metu-vaiku-ir-paaugliu-knygu-apdovanojimu-nominantai/

365
Rekvizitai
fonas550.jpg