Valanda buvo skirta ir per visą šalį nuvilnijusiai, Lietuvos globėjo Šv. Kazimiero garbei skirtai folkloro mugei. Panevėžio Rožyno progimnazijoje bendromis mokytojų bei mokinių jėgomis surengta Amatų mugė nusidriekė mokyklos fojė ir koridoriuose. Joje buvo prekiaujama individualios gamybos, kūrybiškumu trykštančiais, meniškais dirbiniais. Mugė tapo tikru džiaugsmu ne tik rankų darbo gaminių mylėtojams, bet ir smaližiams: „Skanėstų alėjoje“ pardavinėjami tradiciniai širdelės formos sausainiai „Kaziuko širdis“, trapučių karoliai, keksiukai, spurgos, pyragai ir saldainiai buvo kaipmat išgraibstyti. Prekiautojų triūsas nenuėjo veltui: vainikuoti ir apdovanoti patys linksmiausi, originaliausi ir įdomiausi Amatų mugės dalyviai.
Pasisotinus saldumynais buvo sugrįžta prie kūrybinių užduočių: mokiniai pagal pateiktus eskizus gamino ir visą savo išmonę pasitelkė stilizuotų popierinių inkilų dekoracijai. Didžiulė spalvingųjų darbelių ekspozicija „Laukiu sugrįžtančių paukščių“ nugulė mokyklos foje.
Linksmiausia etnokultūros dienos dalimi tapo į mokyklos kiemą persikėlusi Užgavėnių šventė „Žiema, žiema, bėk iš kiemo“. Į žiemos išvarymo ir pavasario laukimo šventę atskubėjo ne tik mokiniai ir mokytojai: didesnę mokyklos bendruomenės dalį sudarė kaukėtosios pamėklės, raganos, čigonės, velniai, kur ne kur šmėžavo giltinė, o iš jos paskos rūpestingai bėgiojo ir susirinkusiųjų sveikatą tikrino gydytojo ir slaugytojos pora. Žiemiško vėjo nepabūgę šventės dalyviai ne tik drauge šoko, žaidė, dainavo, bet ir stebėjo įnirtingą Lašininio ir Kanapinio kovą, Morės deginimą.
Žaidimais ir šokiais kieme nepasisotinę žemesniųjų klasių mokiniai linksmybes tema „Tradiciniai lietuvių liaudies žaidimai ir pramogos“ pratęsė Aktų salėje. „Etnopramogos“ abejingų nepaliko: vaikai mokėsi įvaldyti ir panaudoti pagrindinį lietuvių liaudies žaidimų įrankį, piemenėlių pagalbininkę – lazdą, bandė išsukti „vilkelį“, žvejoti medines žuvis, vaikščioti kojūkais, traukė virvę, avėdami klumpes varžėsi įvairiose estafetėse bei žaidė daugybę kitų linksmų žaidimų.
Užsiėmimų metu mokiniai taip pat buvo supažindinti su senoviniais muzikos instrumentais, mokėsi pasidaryti ir muzikuoti birbynėmis, išklausė pasakojimų apie senovinius darbo įrankius, medžioklės bei kovos ginklus. Pailsę nuo pramogų, šokių ir žaidimų, šventės dalyviai įspūdžiais dalinosi prie tikriausio Užgavėnių vaišių stalo – vaišindamiesi blynais.

365
Rekvizitai
skaidres1.jpg